Mezi ulici Křenová a Pražským železničním viaduktem leží čtyř hektarový areál bývalé textilky Mosilana. Ta ve své „dnešní“ podobě vznikla po 2. světové válce.  Asi nejznámějšími podniky jsou zde dnes lyžárna, hospoda (kde mimochodem fakt dobře vaří) a pak, úplně nahoře pod střechou jedné z budov, velikánská modelová železnice. Po setmění si návštěvník musí ale dávat pozor, aby tu nezabloudil, nebo nezahučel do potoka.

Mosilana se bourat ne/bude

Mosilana na Křenové ulici v Brně
Mosilana
Areál Mosilany
Areál Mosilany se má otevřít, má jim procházet klasická široká ulice, aby se zpřístupnil lidem.
Doporučení na změnu Územnho plánu padlo v červnu roku 2020.
duben 2021
Společnost Financial Consortium, která vlastní areál brněnské Mosilany, dostala od odboru Památkové peče brněnského magistrátu souhlas k jeho demolici.

Měst Brno chce s majitelem pozemku ještě jednat. Tak uvidíme. Ale tak jako tak je to pět minut po dvanácté. Město se rozhodlo postavit zde byty a pozemek prodalo investorovi bez omezujících podmínek na zachování některých stávajících objektů.

Trochu mi to připomíná kauzu Stavědla číslo 5. Doslova v hodině dvanácté se podařilo ten cihlový nádražácký domek za velkého mediálního ohlasu zachovat, aby se na něho stejně rychle zapomnělo.
Dnes je opuštěný, dveře a okna jsou zadělány dřevenými deskami a vnější fasáda je čerstvě posprejována. 

duben 2021
Ne-využité území blízko centra města není ideální. Zvlášť, když je v Brně nedostatek bytů. A tak vlastník areálu, společnost Financial Consortium, plánuje na místě bývalé textilky postavit obytnou čtvrť. Ta bude navazovat na bytovou zástavbu ve čtvrti Špitálka (za tratí), jejíž výstavbu plánuje Brno.
Ale zástupci městské části Brno-střed si teď vzpomněli, že by rádi v areálu zachovali některé budovy tak, aby se „neztratitla autenticita a identita místa“.

K tomuto záměru uvedl zástupce firmy co chce stavět byty Ladislav Všetečka: „Historický odkaz na industriální minulost místa z dob brněnského Manchesteru bychom rádi při této přestavbě využili. Většina budov je ovšem v neutěšeném stavu a desítky let chátrá, žádné z nich nejsou památkové chráněné,“
Upozornil také na to, že červené budovy, které areálu vizuálně dominují, původně takto vůbec nevypadaly. Po dostavbě byly omítnuté, červenou barvu jim dal minulý majitel areálu. „….Budovy tak sice připomínají architekturu například v Británii, fasády ale takto původně nevypadaly,“
Původní vzhled fasád je podle něj dobře vidět na částech budov, které jsou obrácené k železničnímu náspu.

Za záchranu části budov v areálu Mosilany bojuje spolek Za Brno nezbourané. Ten požaduje, aby majitel nechal některé budovy stát a využil je v nově budovaném areálu.

Začítkem dubna 2021 proto Brněnská radnice  pozastavilo změnu územního plánu. Ta se týká jak areálu Mosilany, tak sousední čtvrti Špitálka, kde mají vzniknout městské byty. Budovy bývalé textilky, které desítky let chátrají, nejsou památkově chráněné.

Tak uvidíme co z toho nakonec bude. Jestli zachováme „identitu místa“ nebo postavíme byty.

Areál bývalé Mosilany v květnu 2021

Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Původní Mosilana Křenová Brno
Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji. Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com