Ulice Nové sady převzala název bývalé samostatné předměstské osady zvané. Novosady, též Nové sady, připomínané od počátku 15. století u Křídlovic a připojené k Brnu v roce 1850.

Vykopávky na Nových sadech

Archeologické vykopávky na Nových sadech v Brně, podzim 2022

Archeologické vykopávky na Nových sadech v Brně, podzim 2022

Jsem zvědavý, jaké nálezy zde archeologové učiní. Dříve zde tekl potok, který sem mohl odnést spoustu zajímavých věcí ze středověkého města.

Archeologické vykopávky na Nových sadech v Brně, podzim 2022
Doležalův situační plán města Brna 1:5 760 z roku 1858

Oblast Nových sadů na Doležalově situačním plánu města Brna 1:5 760 z roku 1858. Zdroj zde.

Centropolis

Centropolis Nové sady vizualzace 2022

Vizualizace Centropilis z léta 2022.
Na snímku zastávka šaliny Soukenická ve směru k Rondu.

Komplex Centropolis bude nárožní dům nově vznikajícího bloku na Nových sadech. Budou zde jak byty, tak místa k podnikání. Součásti je i částečně uzavřený vnitroblok sloužící k odpočinku či setkávání.

V domě budou byty od těch nejmenších 1+kk až po 5+kk v nejvyšších podlažích se střešními terasami a výhledem na historické jádro města a jeho dominanty Špilberk a Petrov. Prostory pro podnikání a kancelářské prostory budou v nižších patrech.

Stránky projektu Centropilis jsou zde.

Budova bude mít půdorys písmene L a dvě podzemní a osm nadzemních podlaží. V podzemních patrech bude 134 parkovacích míst, retenční nádrž, sklepy a sklady. V nadzemních podlažích budou obchody, kanceláře, ateliéry a byty. Střechy jednotlivých objektů jsou navrženy jako zelené. Dešťové vody budou vsakovány do akumulační nádrže a následně využívány pro závlahu.

Centropolis Nové sady vizualzace 2022

Z vizualizace to nemusí být hned zřejmé. Proto na snímku vpravo z Google mapy je to stejné místo dnes. Díváme se od zastávky Soukenická směrem k Malé Americe. Vpravo je kancelářský komplex Titanium ke kterému bude přistaven rohový dům, čímž vznikne nová ulice směrem k Malé Americe. A na ní, z druhé strany bude Centropolis. Bude stát v místech, kde ještě nedávno stávala bouda – hospoda U Bernardýna.

Nové sady Google mapy
Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji. Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com