Ulice Rumiště, mezi ulici Křenová a Mlýnská, poblíž nové Vlněny. Z obou stran archeologové odkrývají zapomenuté Brno, a začíná se stavět. Fotky, popis, historie

Brno, překvapivě, získá desítky miliónů korun

Někdejší státní podnik Dřevopodnik města Brna, který vstoupil do likvidace začátkem 90. let a od roku 1998 procházel konkurzem, byl následně ukončen likvidací v letošním roce s velmi zajímavým výsledkem přebytku ve výši 45 mil. Kč. Všechny pohledávky byly v konkurzu vyřešeny a tento zůstatek likvidace připadne městu Brnu.

„Pokud to ministerstvo schválí, do rozpočtu města přibyde po nutném zdanění téměř 39 milionů korun,“ upřesnil radní pro oblast majetku Jiří Oliva.

Dřevopodnik zřídil Národní výbor města Brna koncem roku 1988 s účinností od 1. ledna 1989, ke dni 3. listopadu 1992 vstoupil Dřevopodnik města Brna, s. p., do likvidace.

Rada města Brna 13.prosince 2023 schválila konečnou zprávu o průběhu likvidace a naložení s likvidačním zůstatkem i mimořádnou účetní závěrku Dřevopodniku, čímž jsou splněny všechny zákonné podmínky a může dojít k výmazu společnosti z obchodního rejstříku.

V sídle Dřevopodniku, v lokalitě na Rumišti, má vzniknout přes dvě stě družstevních bytů. Jejich podobu navrhli Pelčák a partner architekti.

Momentálně se připravuje dokumentace pro demolici několika staveb, která by měla proběhnout příští rok na podzim. Samotná výstavba pak musí počkat na nový územní plán, počítá se s ní nejdříve (!) v letech 2028–2030.

Družstevní byty na Rumišti

Dotčená oblast ulice Rumiště a okolí

Dotčená oblast ulice Rumiště a okolí

Přes dvě stě družstevních bytů nahradí někdejší Dřevopodnik mezi ulicemi Rumiště, Mlýnská a Křenová. Ze čtvrté strany budou byty přiléhat k nové Brněnské třídě. Podobu nové výstavby představili v červnu 2022 projektanti z kanceláře Pelčák a partner architekti.

Radní dnesschválili přesnou polohu uliční čáry (kde budou stát domy) jako závazného rozhraní pro další stupně projektové přípravy Brněnské třídy. Může se tedy s přípravou výstavby na Rumišti pokračovat a to na projektové dokumentaci pro územní rozhodnutí. Podle předpokládaného harmonogramu by k jeho získání mohlo dojít už v roce 2023.

„Městská družstevní výstavba je jedním z kroků, které tuto lokalitu v budoucnu čekají a pomohou z ní vytvořit příjemné místo k životu. K už realizovaným plánům patří postupná přestavba Vlněny pod taktovkou soukromého investora, město tu počítá s vybudováním chytré čtvrti Špitálka, moderního bulváru tzv. Brněnské třídy a parčíku, kterým bude protékat říčka Ponávka, která je dnes zatrubněná v podzemí. Dnes je to typický nevzhledný brownfield, který se za pár let promění v krásnou moderní ulici se zelení v samém centru města. Mám mimořádnou radost vždycky, když proměňujeme nějakou zanedbanou lokalitu na hezké nové dostupné bydlení,“ uvedl náměstek pro oblast bydlení Jiří Oliva.

V dané lokalitě vznikne 237 bytů, většina z nich (228) bude v městském programu dostupného družstevního bydlení. Půjde převážně o dvoupokojové (87) a třípokojové byty (101), v menší míře o čtyřpokojové (40).
Přízemní prostory s výlohami nabízí možnost využití v duchu koncepce live & work pro práci nebo podnikání přímo obyvateli domů, nebo jako klasický komerční parter, ve společné části budov bude i 211 parkovacích a odstavných stání.
Dalších 9 bytů bude obecních nájemních, pravděpodobně startovacích pro mladé rodiny.

Ve vzhledu domů se odráží okolní historická zástavba, architekti se především inspirovali prvkem arkýřů. Důležitá je energetická šetrnost včetně rekuperace, zelené střechy se solárními panely nebo třeba tepelná čerpadla pro vytápění. Do budoucna bude možné i odvádět přebytečnou dešťovou vodu do obnoveného toku Staré Ponávky.

Nové domy v ulici Rumiště. Vizualizace
Nové domy v ulici Rumiště. Vizualizace
Nové domy v ulici Rumiště. Vizualizace
Nové domy v ulici Rumiště. Vizualizace

Nové domy v ulici Rumiště. Vizualizace

Archeologové zprava, archeologové zleva

Uice Rumiště v Brně v únoru 2019
Pohled na ulici Rumiště od Křenové ulice v únoru 2019. První nové a opravené baráky. 
Mizející Brno, pohled do vnitrobloku z ulice Rumiště
Mizející Brno: pohled do vnitrobloku z ulice Rumiště. Za pár let by tudy měla vést Nové městská třída.
Pohled do vnitrobloku z ulice Rumiště
Pohled do dalšího vnitrobloku z ulice Rumiště. Ta věžiška je kostel Neposkvrněného početí panny Marie na ulici Křenové.
Rohový dům ulice Rumiště - Mlýnská
Rohový dům ulice Rumiště – Mlýnská. Co pamatuji, tak tu na schodech posedávali brněnští bezdomoci a čekali až otevřou v útolku. Dnes je dům uzavřen, zahrazen a zřejmě jej čeká rekonstrukce. Vlevo už upravený dům a za zády mám archeology a výstavbu Nové Vlněny.

Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji.

Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com