Funkcionalistický hotel Avion na České ulici se po dlouhých 12 letech rekonstrukce znovu otevírá veřejnosti. Můžete se tu ubytovat, je tu hotelová kavárna a bistro v přízemí. Majitelem hotelu Avion je Stanislav Berousek.

Avion znovu v provozu

Hotel Avion v Brně

Hotel Avion v Brně, před otevřením jaro 2022

Památkově chráněný hotel navržený architektem Bohuslavem Fuchsem na parcele široké pouhých osm metrů, byl zavřený od roku 2010, v roce 2016 začaly práce na jeho obnově. Do ní majitel investoval desítky milionů korun.
Při rekonstrukci vycházel majitel jednak z projektu architektky Evy Jiřičné, ale také z původních plánů Bohuslava Fuchse. Na schodiště tak umístil podélná zaoblená a kulatá okna, která tam Fuchs původně navrhoval, ale původní majitel hotelu je vyměnil za jiná. Například kovová okna do ulice, všechna schodiště, dřevěné dveře i zárubně jsou ale původní a pouze repasovaná.
V kavárně a bistru v přízemí bylo obnoveno také okno, které vede „do zdi“ sousedního domu. Původně na tomto místě byla malá proluka a proudilo tudy denní světlo do prostor kavárny. Proluka ale po přestavbě sousedního domu zanikla a z okna je nyní výhled na nevzhlednou zeď, proto jej zakrývá vzorovaný závěs.
Hotel po rekonstrukci nabízí 77 lůžek v 37 pokojích. Zejména pokoje v nejvyšších poschodích nabízejí krásné výhledy na Brno stejně jako terasa v nejvyšším poschodí. Přístup na ni ale budou mít jen hoteloví hosté.
První čtyři poschodí hotelu budou veřejně přístupná jako muzeum věnované Bohuslavu Fuchsovi i funkcionalismu a dalším slavným architektům. „Prohlídky budou komentované a prostor jsme záměrně nechali téměř prázdný, pouze s několika kusy nábytku například z dílny Le Corbusiera. Celý prostor tak lépe vynikne. Po skončení prohlídek bude možné pořádat v prostorách semináře, konference, ale klidně i bankety,“ uvedl pan Berousek.

Hotel Avion podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stojí od roku 1928. Raritní je stísněnou parcelou širokou kolem osmi metrů. Hotel byl postaven na místě zbořeného klasicistního domu s malým vnitřním nádvořím. Fuchs musel pracovat úsporně při řešení dispozice a prostoru. Budova je památkově chráněna.

Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji. Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com