Viděno v Brně: Pár snímků co možná stálo za vidění a vyfocení v našem městě Brně. Mendlák, lezecká stěna, Edisonky, Onderka na Svoboďáku ….

Brno za ostnatným drátem

listopad 2019
Otáčím hlavu vzhůru a vidím … je to ostatný drát nebo trvalá vánoční výzdoba?
Brno, před hlavním nádražím

Brno za ostnatným drátem

Brno za ostnatným drátem

 

Plakátovací plochy

srpen 2018
Po Brně se objevují nové, kulaté, plechové, plakátovací plochy. Kolem zastávek MHD.
Shodou okolností jsem zastihl staré, kulaté, plechové, plakátovací plochy u Zvonařky.

Plakáty

Nové plakátovací plochy, zde v Řečkovicích

 

Zvonařka

Staré plakátovací plochy, zde u Zvonařky, při přeložce šaliny Plotní

Brněnské dvojice

srpen 2018
Stojím a čekám na šalinu na zastávce Nemocnice Milosrdných bratří, směr Mendlák. A koukám se, co to tu vyrostlo za nové domy. Zatímco první, prosklený, blíže k řece Svratce, se mi líbí, byť se určitě do žádné architektonické publikace nedostane, tak ten druhý, hned naproti zastávce šaliny, se mi fakt nelíbí. To jako myslel architekt vážně? Nedošlo k otočení výkresů? Jsem si totiž furt myslel, že do ulice mají být okna. Tady to spíše vypadá, že se nejedná o obytný dům, ale buď o archív, kam nemá pronikat denní světlo, sklady, káznici jako na Cejlu nebo domov pro meditující mnichy. Aby nebyli rušeni okolním světem.  Co si o tom myslíte Vy? Líbí / Nelíbí?

Vídeńská

Ul. Vídeňská, naproti kostelu sv. Leopolda

 

Domy

Ul. Vídeňská, naproti Videňka café

Nová Vlněna

únor 2018
Stará Vlněna šla k zemi. A nová už roste.

Poslední stěna od staré Vlněny

 Fotoreportáž z posledních dnů staré Vlněny a prvních dnů Vlněny nové.

Oddychující brněnský drak

4.července 2017

Drak

Oddychující brněnský drak pod Petrovem

Dýchající, vzdychající a funící brněnský drak stráží naše město už několik století. Ve skutečnosti však žádný drak, ale poslední Brnokosuarus, který jako jediný přežil vymírání na konci druhohor.
„Prosím nekrmte suchým pečivem – nadýmá“ se píše na oranžové ceduli. Jinak Sochy v ulicích – Out of the Blue / Zčista jasna – Christof Zwiener.

 

 

Vánoční nádraží

Prosinec 2016
Pro porovnání snímky brněnského, vánočně ozdobeného, a toho vídeńského nádraží. Najdete alespoň dvě shodné věci?

 

Tři svědci dávno zašlé doby

2.května 2016
Dočkají se ještě?
Zvedne jim ještě někdo někdy sluchátko?

Telefonni-budky

Tři telefonní budky na Malinovského náměstí v Brně

Říjnový večer v šalině

Podzim v šalině

Podzimní večer v šalině

 

Kousek od Mendláku

6.března 2010
Skrytá nebo zapomenutá krása v samotném centru města Brna. Při čekání na autobus jsem zavítal se schovat před vánici do průjezdu jednoho domu a hle co jsem tam objevil. A pak jsem šel dál přes průjezd a objevil zapomenutý pavlačák. No není to krása?

Pro zajímavost, je to Pavlačák na Mendlově náměstí. Když půjdete od šaliny směrem do nemocnice U svaté Anny, tak po pravé straně jsou takové staré baráky, některé již prošly rekonstrukcí a dnes jsou z nich dvě vinárny, jedna kavárna a jedno solárko.

Pavlačák

Pavlačák u Mendláku

Hlava

Nešťastná hlava na zabradlí na prvním schodu. Dnes chrání jen hromádku reklamních novin.

Olympie, lezecká stěna, koleje a umělá krajina

23.května 2010
Vykácet i ten poslední kousek aspoň trochu přírodní krajiny kolem řeky a přeměnit jej na zábavný park pro děti a dospělé. Cesty vyasfaltovat a aby si děti měli kde hrát, dáme jim prolízačky, lanoví a jako vrchol umělou lezeckou stěnu pro ty starší. Přeměna přírodní krajiny v umělou krajinu s dokonale posečenou trávou. Ale jinak je to hezké, inu posuďte sami

Orloj na náměstí Svobody

Stromeček

Šalina na vánočním náměstí Svobody

25.listopadu 2010
Tak zítra o půl páté na náměstí Svobody bude Roman O. společně s a Lukáš E.Martinec zapínat brněnskej vánoční stromek. Ten první je (znovu) primátorem města Brna a ten druhej opatem augistiánského kláštera. A z našeho orloje budou padat až do adventu kuličky dokonce 13x denně.

Edisonovy žárovky

23.září 2010
Všichni se soustředí na kamenného „Onderku“ na náměstí Svobody a trochu v pozadí zůstávají žárovky. Ty připomínají edisonky, kterými bylo vybaveno nedaleko stojící divadlo jako první budova široko daleko. Budova malé elektrárny, která dodávala proud, dodnes stojí na ulici Vlhká. Strojní zařízení ale už dávno vzalo za své.

Edisonky

Edisonky v Brně

Onderka na Náměstí Svobody

Brněnský Orloj

Nový Orloj na brněnském náměstí Svobody. Jak se Vám líbí?

18.září 2010
Jak se vám líbí nový symbol na náměstí Svobody? Jestli je cílem umění vzbuzovat reakce, tak se to novému (falickému?) symbolu na brněnském náměstí Svobody povedlo. Na druhou stranu, Jestli jsou ty otáčející se hodiny jenom symbolické a jejich účelem není ukazovat čas, tak to potom beru. Ostatně hodinky má každý v kapse v mobilu a pokud ne, hodiny jsou u Jakuba.
A dnes jsem již potkal osůbku, která měla pod (u) hodinami schůzku.

Re: Toto nove postavili na namesti? Co se clovek nedozvi…ale pokud jsou to hodiny, tak to jde, i s timto tvarem. Mohlo to byt i horsi….ja osobne jsem hodiny na namesti Svobody casto hledala a nenasla, hodinky totiz nenosim a mobil se obcas vybije…Takze poradne velke hodiny (aby je i slepi jako ja videli) se na namesti hodi:-)

Re2: To vypadá jako houba… dřív tam prej byla nějaký stavení, esi záchodky nebo bufet, kterýmu se říkalo Gampl, takže návaznost by tu byla (jít na gample – na houby)

Re3: Ale tady na tech si asi cas neprectes, ja jsem tam jako jedna z mala nasla cislo 6 (bylo zrovna sest hodin), ale nic vic na nich zatim rozeznavat neumim :D Ani podle toho, jak to v televizi spoluautor popsal, jsem nepochopila, jak poznas kolik je presne…chtelo by to pridat navod k pouziti.

Já: Re: S těmi veřejnými záchodky na náměstí Svobody máš pravdu. Za první republiky na náměstí skutečně byly, nacházely se poblíž morového sloupu, byly v podzemí. A byly oblíbeným místem setkávání brněnských homosexuálů, bez rozdílů zda-li Čechů, Židů nebo Němců.

Re: No tak on nejaky zachod by se na namesti taky hodil, dokonce by mohl byt i zdarma. Tady jsou zachody zdarma, je na nich cisto, mydlo i papir….mysllim ze i Brnakum by se to takto libilo:-) ja bych byla okamzite pro:-)

Poznámka: Onderka byl brněnským primátorem a nechal postavit nový brněnský Orloj.

Výtvory Bernarda Lagneaua

7.září 2009

Docela se mi líbí pohyblivé výtvory Bernarda Lagneaua sestrojené z kartónu, které se dnes rozpohýbovaly ve Vaňkovce. Hýblátka jsou doplněna malými sympatickými slepenci ve stylu Domeček boha druhotného odpadu.

výtvory Bernarda Lagneaua

výtvory Bernarda Lagneaua

Výtvory Bernarda Lagneaua

Výtvory Bernarda Lagneaua

Výtvory Bernarda Lagneaua

Výtvory Bernarda Lagneaua

Brněnská přehrada je skoro vypuštěna

16.srpna 2009

Prehrada

Vypuštěná brněnská přehrada

Polo-vypuštěná brněnská přehrada má svoje kouzlo.
Zkusil jsem udělat několik snímků a … nu posuďte sami

Re: pěkná fotka, taková melancholická nálada…

Já:  ano, taky se mi líbí. Byl podvečer a vyčkával jsem na návrat jedné holky – Standy – z letu balónem a tak ti tak chodím po dně a jsme na dně a dotoho tento záběr. Jen jsem nevuiděl, jestli to mám dát barevně nebo ČB

 

Piráti na vlnách

6.srpna 2009

Film běží a diváci se smějí, film skončil, jdou titulky a diváci sedí dál. Titulky skončí, 2-3 sekundy ticha a teprve pak diváci vstávají a odcházejí. Piráti na vlnách od režiséra Richarda Curtise je prostě skvělá komedie bez prvoplánových vtípků a u kterých předem víme jak dopadnou, s dobrým britským situačním humorem. Současně poznáním jak jsou moderátoři českých rádií jen ubohými bezduchými žvanili.

Zachráněné Brno

18.července 2009
Tak Brno, nejméně loděnice a zahrádkářskou kolonii kolem Svratky, zachránila před potopou vypuštěná Brněnská přehrada. Ale i tak měla dnešní procházka v hustém dešti kolem plné řeky cosi do sebe. 

Svratka

Zatopené kolem řeky Svratky

5.červen 2009
Oheň, dým a smrad až na zastávku šaliny bylo možné vidět a cítit v dnešní páteční odpoledne u fabriky. Plameny olizovaly až střechu sousedního domu a požárníkům trvalo dobrých 5 minut než přijeli. Pak to měli za chvíli uhašené.

Požár

Požár na Životského zastávce

 

Dodatek ze srpne 2018
Rohový, vybydlený, dům z obrázku, byl v srpnu 2018 zbourán.

Koncert MIG21

2.červen 2009
Příjemné pondělní podvečerní osvěžení v podání MIG 21. Nad očekávání zahráli i českou hymnu a slušný počet lidí si zazpíval. Mrzí mě jen ta nekonečná fronta na pivo: brigádníci na stánku se asi učili točit pivo.

MIG21

Koncert MIG21 na Maliňáku

Masy v ulicích

24.května 2009
Ač to ještě půl hodiny před začátkem páteční brněnské Slavnosti masek vypadalo na její zmar kvůli silné bouři, naštěstí déšť včas ustal a tak se nám. Svobody změnilo v přehlídku kostýmů brněnských divadel.