Brněnská Vlněna – fotoreportáž ze dny, kdy se Vlněna (naposledy) otevřela než šla k zemi. Keltové, náhon potoka a Nový život.

2018

Nová Vlněna

srpen 2018
Nová Vlněna již dostává svůj tvar

Vlněna

Nová Vlněna, pohledem od Vaňkovky

 

Vlněna

Nová Vlněna, pohledem z ulice Plotní

2014

Ve čtvrtek a v pátek 9. a 10. října 2014 proběhly komentované prohlídky areálu bývalého textilního podniku Vlněna v Brně, mezi ulicemi Dornych a Přízová.
Současný majitel, firma CTP, plánuje do deseti let většinu toho zbourat a postavit místo fabriky byty, kanceláře, hospody a obchody. Zůstat by měla jen tzv. Bochnerův palác na ulici Přízová, který je památkově nejcennější. Je to ta budova s hodinami co se zastavily v 6:05 a na střeše je logo Vlněna.

Demokracie

Jaká nás čeká budoucnost?

Čas bourání, čas stavění

Po 20 letech chátrání by bourání asi 50 objektů mělo začít co nejdříve. Původně CTP plánovala demolice již v roce 2014. Podle TV reportáže ČT1 ze čtvrtka 12.května 2016 začalo bourání až tento týden a mělo by skončit do listopadu 2016.  Bourání probíhá zevnitř. Zůstat by měly dvě budovy a jeden komín, jako připomínka let minulých. Stavět se má na jaře 2017 a hotovo by mělo být za 10 až 12 let. Tedy kolem roku 2030.

Nova-Vlnena

Vizualizace Nové Vlněny

2016

Jaká bude Nová Vlněna

září 2016
Nové domy, byty, hospody, kanceláře a ulice. Nová Vlněna vzniká poblíž dosluhujícího autobusového nádraží Zvonařka, vedle nové Vaňkovky a poblíž nového brněnského nádraží. Investor CTP koupil pozemky bývalé textilky v roce 2011 od firmy Portland Trust. Projekt z architektonické dílny Studio acht počítá s 11 kancelářskými budovami s 8 až 9 patry, kde bude po dokončení 85 000 m2 kanceláří. Celkem se má prostavět 4 mld Kč. Hned v první fázi Vznikne 35 000 m2 kancelářských ploch, která mají být dokončeny v 1Q roku 2018.

Vlněna

Brněnská Vlněna

Součásti výstavby bude i obnova potoku Ponávka, dnes schovaného v kanálu. Z původních budov zůstane zachován a opraven památkově chráněny Bochnerův palác z roku 1860. To jen ten barák s logem Vlněna a zastavenými hodinami v průčelí.
Česko-holandské Studio acht dělá s CTP již dříve na Spielberk Office Center. Ve všech budovách budou v přízemí obchody, restaurace a služby. CTP provozuje i čtyř-hvězdičkový hotel Courtyard by Marriott, 15 pater a 201 pokojů.
Zdroj: Building World magazine, září 2016. Str. 56 až 59.

Vlněna

V nové Vlněně jsou motivem propojené čtyři budovy

Historie Vlněny, a co ji předcházelo

Podnik Vlněna vznikla po 2.světové válce sloučením několika podniků, z nichž ten největší – brněnský, založil v roce 1828 česko-německý podnikatel Johann Bochner. Po jeho smrti podnik vedla jeho manželka Anna. Ta jej roku 1856 předala synům Theodorovi a Edmundovi. Ti podnik rozšířili a zmodernizovali.
Podnikání šlo bratrům od ruky a tak roku 1895 byl dokonce jeden z bratrů, Edmund, který se věnoval i dobročinnosti, obdařen šlechtickým titulem s přídomkem Edler von Stražisko, plus erb s dvěma ozubenými koly.

75 před n.l.

Keltové ve Vlněně

3.června roku 75 před naším letopočtem
Během roku 2016 většina objektů Vlněny šla k zemi. A na uvolněné místo nastoupili na podzim 2016 archeologové. Ti tu odkryli pozůstatky po našich keltských předcích z období mezi lety 50 až 150 před n.l.. Je to jediné místo poblíž historického jádra Brna, kde se našly keltské pozůstatky. Nejbližším dalším keltským osídlením byly Maloměřice na severu a v Modřicích na jihu dnešního města. To, že toto území skoro na soutoku řeky Svratky a Svitavy, v zátopovém území, bylo dlouhodobě osídleno, mne překvapilo. 

Nahon

Středověké výdřevy potoka – spojnice řek Svitavy a Svratky

Při archeologickém průzkumu na jaře 2017 byly odkryty dřevěné „břehy“ mlýnského náhonu – koryta potoka, který dnes začíná u Alberta v Zábrdovicích, pokračuje pod Křenovou ulici a vlévá se v Komárově do Svratky. 

Vlněna

Vyčištěný pozemek Vlněny v březnu 2017

Závěrem

Brněnská Vlněna – fotoreportáž ze dny, kdy se Vlněna (naposledy) otevřela než šla k zemi. Keltové, náhon potoka a Nový život.