Ze dřeva vyřezávaný betlém na Dominikánském náměstí tvoří celkem 115 (!) soch v životní velikosti. Jeho autorem je mistr Jiří Halouzka.

Dominikánské náměstí na podruhé

Platany na Dominikánském náměstí v Brně

Platany na Dominikánském náměstí v Brně

Radní města Brna vylásili novou soutěž na dokončení Dominikánského náměstí.
Na přelomu let 2019 a 2020 se sice již uskutečnila architektonicko-výtvarná soutěž na doplnění zrekonstruovaného Dominikánského náměstí o dva vodní prvky, avšak žádný z návrhů nebyl vybrán k realizaci. Proto nové soutěže.
Předmětem soutěže je návrh pouze jednoho vodního prvku, který by měl být poblíž středu náměstí. Cílem je ochlazení okolí v letních vedrech, včetně vyvolání efektu vodní mlhy. Může, ale nemusí to být moderní umění. „Nový vodní prvek musí být každopádně uměleckým dílem, od kterého se očekává vysoká výtvarná úroveň,“ řekl náměstek primátorky města Brna Tomáš Koláčný.

Původní zadání počítalo se dvěma vodními prvky, jedním před kostelem svatého Michala a druhým v centrální části Dominikánského náměstí. Hodnoticí komise soutěže se však shodla, že před kostelem žádný vodní prvek nebude, protože na něj zde není místo.
Termín pro podání nových návrhů je do 30. června, zasedání soutěžní poroty by mělo být v srpnu.
Vodní prvek bude situován v ploše vymezené čtyřmi platany a čtyřmi kamennými lavicemi. Návrhy využijí pro umístění technologií existující komoru. Dílo by nemělo být vyšší než okolních stromů. Náklady na realizaci návrhu nesmí přesáhnout 7 550 000 Kč bez DPH. Předpokládaný termín dokončení díla je do 30. září 2022.

Halouzkův betlém bude i nadále v Brně

Středa 23. prosince 2020

Určitě jste už viděli ze dřeva vyřezávaný betlém na Dominikánském náměstí.  Celkem jej tvoří 115 (!) soch v životní velikosti. Jeho autorem je Jiří Halouzka.
Protože se Halouzkův betlém opravdu líbí, stal se již jedním se symbolů Brněnských Vánoc. Město Brno se proto dohodlo s řezbářem na dlouhodobé spolupráci a ve středu podepsalo s mistrem memorandum o spolupráci.
Doposud se instalace betlému objednávala vždy jen na konkrétní ročník Brněnských Vánoc. Memorandem, které jsme dnes podepsali, deklarujeme zájem spolupracovat dlouhodobě. Máme tak garanci, že tento unikát bude i v příštích letech zdobit centrum právě našeho města,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.
Mezi základní parametry dohody patří povinnost města zajistit důstojné umístění betlému během Brněnských Vánoc pořádaných TIC Brno.
Halouzkův betlém je opravdovým unikátem, v celém rozsahu ho návštěvníci mohou vidět jen v Brně a součástí zdejších Vánoc je od jejich začátku, tedy od roku 2009. Letos opět zdobí Dominikánské náměstí a tvoří jej 115 soch,“ doplnila zastupitelka pro marketing a cestovní ruch Kristýna Černá.

Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí v Brně
Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí v Brně
Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí v Brně

Mistr Halouzka (uprostřed) s paní primátorkou Vaňkovou

Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí v Brně

Mistr (bez roušky) mezi svými

Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí v Brně

Foto: Tiskové středisko, Magistrát města Brna

Halouzkův betlém na Dominikánském náměstí v Brně

Foto: Tiskové středisko, Magistrát města Brna

Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji. Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com