Cejl je jedna z nejdůležitějších ulic širšího centra Brna. A současně ulici s nejhorší pověstí. Leží ve stopě středověké cesty z města Brna přes osadu Radlas do Zábrdovic, kde se větvila na směry do Husovic a Židenic. Podél ní se vyvinulo stejnojmenné předměstí. Název vznikl podle původního vzhledu ulice, kdy domy domy stály v řádku (Zeile) podél hlavní cesty z Brna do Zábrdovic. 

Pod Kolištěm a Cejlem se bude měnit 1,5 km vododovu

26. ledna 2022

Pod Kolištěm a Cejlem se bude měnit 1,5 km vodovodu. V dubnu loňského roku se kvůli havárii ocitlo o víkendu bez vody třetina brněnských domácností a problémy s dodávkou musely řešit i dvě velké brněnské nemocnice. To se už nesmí opakovat.  Rada města Brna vybrala firmu YUCON CZ, která provede rekonstrukci vodovodu v primárním kolektoru pod ulicemi Barvířská, Cejl, Koliště a Benešova.
S opravou je třeba pohnot. Protože vodovodní potrubí v kolektoru pod Kolištěm a Cejlem, které postihla vloni v dubnu velká havárie, je stále mimo provoz. Což by při jiné větší poruše na vodovodní síti v Brně bylo už fakt kritické. Dobrou právou je, že stavba bude probíhat dole přímo v kolektoru. Pro vstup bude využívána šachta v parku za Domem umění. Vše tedy proběhne bez dopravních omezení.
Práce za cca 65 mil. Kč začnou v únoru.  Lhůta pro dokončení je 40 týdnů. 

Ponávka Tower – vizualizace

Ponávka Tower vizualizace

Ponávka Tower vizualizace. Zdroj: Ponávka Tower

Ponávka Tower vizualizace

V novém komplexu Ponávka Tower budou byty o velikostech 1+kk až 4+kk. Dále kanceláře. V přízemí pak obchody, které budou přístupny z ulice Bratislavská.

V suterénu polyfunkčního domu jsou umístěny sklepní kóje, které jsou přiřazeny ke všem jednotkám. V podzemí jsou parkovací místa a sklady.

Průraz pro nový dům mezi Bratislavskou a Cejlem

Výstavba mezi ulicemi Cejl a Francouzská v Brně, květen 2021

Levá strana ulice Cejl při chůzi z Brna do Zábrdovic.

Výstavba mezi ulicemi Cejl a Francouzská v Brně, květen 2021

Jestli přemýšlíte co je to vlevo za relativně novou souvislou stěnou, tak to je bazén naproti úrazovce. Některá místa jak je složitě obcházíte se vám mohou zdát vzdálená, a pak stačí zprůchodnit jeden meziblok, nebo sundat celej blok domů a rázem je to kousek.

Výstavba mezi ulicemi Cejl a Francouzská v Brně, květen 2021

Staveniště Ponávka Tower v květnu 2021

Výstavba mezi ulicemi Cejl a Francouzská v Brně, květen 2021

Pavlačák na Cejlu

Výstavba mezi ulicemi Cejl a Francouzská v Brně, květen 2021

Za pozornost stojí ta červená střecha toho přízemního domku jak je naproti ulici Příční. Co jsem slyšel, tak nechtěl prodat. Fakt ne a ne. Tak mu to zůstalo. Přízemní domek utopený mezi několikapatrovými domy. 

Výstavba mezi ulicemi Cejl a Francouzská v Brně, květen 2021

Pohled ze staveniště do ulice Cejl.

Kudy na Křenku?

Cesta z Cejlu na Křenovou ulici

Dle návrhu nového územního plánu povede z Cejlu na ulici Křenová nová ulice. Už žádné objíždění přes centrum.

Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji. Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com