Poseidon

Aplikace Poseidon v mobilu

Poseidon je elektronická jízdenka ve vašem mobilu pro cesty po Brně a Jižní Moravě. A to všemi linkami městské veřejné dopravy, všemi regionálními vlaky, reg. autobusy a většinou rychlíků, které jsou začleněny v jednotném systému veřejné dopravy IDS-JMK. Poseidon je jízdenka v mobilu. Stáhnete si do mobilu aplikaci Poseidon, přihlásíte se (email, heslo) převodem z účtu nebo ihned platbou kartou převedete peníze. Přes mobil vyhledáte spojení a zaplatíte. Do mobilu Vám ihned přijde QR kód, kterým se prokážete.

Pro koho je Poseidon určen

Aplikace Poseidon je určena pro občasné cesty po Jihomoravském kraji. Například na výlety. Tomu je přizpůsoben i systém placení, kdy požadovaná minimální částka na dobití je 156 Kč, max. 1.000 kč a její vypotřebování není časově omezeno. Placení přes mobil představuje jen malou finanční výhodu oproti placení za jednotlivé papírové lístky systému IDS-JMK a při porovnání s dlouhatánskou univerzální 24-políčkovou jízdenkou IDS-JMK je cena za jízdu stejná. Poseidon nenahrazuje šalinkartu.

Hlavní výhoda je, že nemusíte lovit v kapse drobné na zaplacení jízdného, nemusíte čekat u pokladny. Pokud jdete na poslední chvíli na vlak, nemusíte k pokladně pro lístek nebo ve vlaku platit obyčejné (drahé) jízdné. Poseidon Vám vyhledá spojení a Vy zakoupíte „lístek“ na celou cestu a to i když kombinujete různé dopravní prostředky: šalinu, vlak, regionální autobus. Jedna jízdenka na celou cestu. S Poseidonem je to pohodlné.

Aktualizace

V souvislosti se szměnou cen jízdného, dochází od soboty 1.září 2018 k aktualizaci Poseidonu. Pokud v nastavení máte zadané své osobní údaje, jako je věk, zda-li jste dítě nebo student, nemusíte se o nic dalšího starat a Poseidon Vám vypočte a zakoupí správnou jízdenku.

Jak na Poseidon

 • Stáhněte si aplikaci Poseidon do mobilu. 
 • Přihlašte se, jméno, email, číslo telefonu.
 • Pokud máte předplacené některé zóny, máte třeba šalinkartu na Brno 100+101, zadejte je.
 • Převodem na účet nebo ihned platbou kartou navýšíte kredit. Číslo účtu a var. symbol Vám řekne Poseion. 

Kupuji si jízdenku 

 1. Připojíte se s mobilem k internetu
 2. Zadáte odkud – kam, čas a datum odjezdu a dáte vyhledat.
 3. Navýšíte počet cestujících, kteří jedou s Vámi.
 4. Poseidon Vám vyhledá spojení jen a pouze přes IDS JMK. Vypíše spoje, přestupy, čísla spojů.
 5. Vyberete jednu z nabízených možností a potvrdíte.
 6. Poseidon vypíše zóny a částku za jízdenku. To slouží jako kontrola, zda-li jsou správně zadané zóny.
 7. Potvrdíte.

Během okamžiku Vám přijde jízdenka s vyznačeným časem platnosti. Jízdenka má několik částí: Text se základními informacemi a pak QR kód pro řidiče autobusu, průvodčího ve vlaku, popřípadě pro revizora. Podle druhu kontroly ukážete příslušné pole.

Jízdenky zůstávají v mobilu i po vypršení jejich platnosti. Můžete tedy jednoduše objednat jízdenku na stejnou trasu. Stav svého účtu (zůstatek) lze kontrolovat, v aplikaci máte i svoji cestovatelkou historii, detail spojení a daňový doklad.

Poseidon

Najít spojení – našeptávač spojení doplňuje spojení. Ale zde pozor (!) i v malých obcích bývá více zastávek, a ne ke všem musí zajíždět všechny linky.

Najít spojení – našeptávač spojení doplňuje spojení. Ale zde pozor (!) i v malých obcích bývá více zastávek, a ne ke všem musí zajíždět všechny linky. Můžete se tedy stát, že vyberete zastávku, která třeba není o víkendu obsluhována nebo jen občas, zatímco další zastávky, byť vzdálené jen kousek, nabízejí lepší spojení.

Poseidon

Poseidon – zadání cesty, včetně průjezdního místa a počtu spolu-cestujících

Najít spojení – můžete doplnit o průjezdní místo (Přes) a případně navýšit počet zakoupených stejných jízdenek.

Poseidon - nalezená spojení

Poseidon – nalezená spojení

Poseidon Vám nabídne všechna nalezená spojení. Na Vás je vybrat to nejlepší, podle ceny, cestovního času nebo ceny. Na (trochu extrémním) příkladu výše vidíte různé kombinace. Cena je spočítána pro zóny na které nemáte předplacenou jízdenku (šalinkartu)

Poseidon

Poseidon – detail vybraného spojení

U vybraného si můžete zobrazit detail spojení, přestupy, linky, projeté zóny. Zde pozor (!), vidíte všechny projeté zóny (poslední řádek), ale platíte jen za zóny na kterou nemáte předplacenou jízdenku (šalinkartu). V tomto případě projíždíte 6 zón, ale v nákupním košíku máte jen 4 zóny. Na zónu 100+101 mám šalinkartu.

Poseidon - zakoupená jízdenka

Poseidon – zakoupená jízdenka

Detail jízdenky po zakoupení jejím zakoupení. Odkud – kam – cena, počty zón. Pokud se spletete, máte možnost jízdenku ještě nějaký čas před odjezdem vše vrátit zpět a koupit novou. 

Poseidon - QR kód pro kontrolu u řidiče autobusu

Poseidon – QR kód pro kontrolu u řidiče autobusu

Pro řidiče (řidič), průvodčí ve vlaku (vlak) a pro revizora (IDS-JMK) jsou vytvořené QR kódy. Ty se od sebe liší. Tímto se prokážete při nástupu do regionálního autobusu (řidič), ve vlaku (vlak) nebo při případné revizi jízdenek (IDS JMK) a to ať již ve vlaku nebo v reg. autobuse nebo v MHD v Brně, pokud nemáte šalinkartu.

Průvodčí, Řidič a Přepravní kontrola

 • Ve vlaku ukážete průvodčímu mobil s QR kódem. Průvodčí mají čtečky QR kódů.
 • Při nástupu do vozidla MHD v Brně nic neřešíte, při přepravní kontrole vytáhnete mobil a ukážete QR kód.
 • Při nástupu do vozidla regionálního autobusu ukážete řidiči QR kód a odbíhající čas. Popřípadě text, kde je vaše jízdenka popsána (odkud, kam, čas). Řidiči regionálních autobusů mají s tímto typem jízdenky největší potíž, málokdy vytáhnou mobil pro zkontrolování QR kódu, neboť je to jen zdržuje.
 • Pokud máte jízdenku kombinující předplacené zóny (šalinkartu) a mimobrněnské zóny, musíte ukázat i šalinkartu. 

Mám šalinkartu

Šalinkarta

Aplikace Šalinkarta

Pokud máte ještě papírovou šalinkartu, na vyzvání ji ukážete.
Pokud používáte elektronickou šalinkartu nahranou na Vaši platební kartě, máte současně vygenerovaný QR kód. Řidiči reg. autobusů a průvodčí ve vlacích ještě nedokáží zkontrolovat vaši šalinkartu nahranou na platební kartu. Proto spolu s aplikaci Poseidon si nahrajte do mobilu i aplikaci Šalinkarta. Přihlásíte se stejně jako k vašemu účtu BrnoID.cz a do aplikace Šalinkarta se vám ihned načte QR kód šalinkarty na zóny 100+101.
Pokud jej po Vás průvodčí nebo řidič chce, ukážete jej. Aplikace šalinkarta funguje i bez připojení k internetu. Do aplikace Šalinkarta se dostanete i přes nabídku Poseidon-u. 

Mám kolo

Poseidon nemá přímo v nabídce jízdenky na kolo. Ale,

 • buď v nabídce Jízdenky -> dole Rychlé (jízdenky) -> si v nabídce koupíte jednodenní jízdenku na kolo za 70 Kč, nebo
 • je jednoduše možné si koupit základní jízdenku – tzn. kupujete jízdenku pro sebe, stačí zadat, že chcete 2 jízdenky. Speciální jednorázové jízdenky pro kola totiž neexistují, používá se standardní základní jízdenka.
 • Pokud máte šalinkartu pro Brno a máte ji zadanou v Poseidonu (sekce Uživatel dole), pak se Vám automaticky odečtou brněnské zóny pro Vás i pro vaše kolo. Pokud byste měl předplatní jízdenku pro jiné zóny, pak je třeba jízdenku základní pro kolo koupit samostatně.

Záludnosti, Nevýhody a na co si Dát pozor

 • Pomocí aplikace můžete koupit více jak jednu jízdenku, ale výhodné je to jen tehdy, pokud spolucestující potřebuje identickou jízdenku. V tomto případě navýšíte počet jízdenek o jednu, dvě , … Výsledkem je jen jeden QR kód. Ale pokud spolucestující například nemá šalinkartu a Vy ano, musíte si nejprve koupit jízdenku pro sebe, pak znovu zadávat… Což je nemotorné. 
 • Na druhou stranu, Poseidon nabízí pro výletníky i rychlé a celodenní jízdenky. Nabídka -> Jízdenky -> dole Rychlé (jízdenky) -> a v nabídce níže si můžete koupit třeba celodenní jízdenku na Jižní Moravu, která platí o víkendu pro dvě dospělé a až tři děti do 15 let.
 • Poseidon neumožňuje koupit jízdenku na 1.třídu. Koupím si jízdenku v Poseidonu do 2.třídy a pokud se ve vlaku rozhodnu cestovat 1.třídou (je plno, není si kam sednou) , doplatím průvodčímu rozdíl.  
 • Jízdenku byste si měli koupit několik minut před kontrolou. Její platnost nezačíná v okamžiku zakoupení, ale těsně před jízdou. V praxi jsem se ale nesetkal s tím, že by řidič nebo průvodčí již neměla moji jízdenku na svém terminálu, byť jsem ji kupoval těsně před nástupem do vozidla. 
 • Jízdenku, jejíž platnost ještě nezačala, můžete stornovat. Například nestíháte spoj.
 • Vyhledávač spojení v Poseidonu občas neukáže všechny možné kombinace. Například jsem chtěl jet z Brna do Ivančic a to jako turista vlakem. Ale Poseidon mi stále nabízel jen a pouze cestu autobusy. Důvodem je, že cesta BUSem do Ivančic je kratší. Musel jsem tedy do vyhledávače spojení zadat konkrétní zastávku Ivančice-město. Teprve pak mi Peseidon našel spojení vlakem a já si mohl koupit jízdenku.
Poseidon - nabídka

Poseidon – nabídka

Nabídka Poseidonu – asi nejčastěji budete používat „vyhledat spojení“ a pak „Kredit“, kde se dozvíte stav vašeho účtu. Dole je i nabídka „Salinkarta“, kde se zobrazí QR kód šalinkarty.

Poseidon - historie

Poseidon – historie

Pokud cestujete stejnou trasou, vyberete si trasu z historie vašich jízd. Menu -> Jízdenky -> Historie, vyberete konkrétní spoj a pak hvězdička vpravo nahoře. Tím se přidá trasa do vašich oblíbených tras.

Kde jízdenka neplatí

Jízdenka platí jen a pouze na spojích zapojených do jednotného dopravního systému Jižní Moravy IDS-JMK. Jízdenka tedy neplatí v dálkových autobusech „Žlutý“, ve „žlutých“ rychlících a v rychlících EC, IC včetně RailJetu. Byť i zde jsou výjimky. Pokud budete vyhledávat spojení přes Poseidon, jiné spojení než spoji IDS-JMK Vám to ani nenabídne.

Závěrem, Moje zkušenost

Po více jak dvou letech užívání, a prvních zkušenostech s novou, lepší, verzí, mohu napsat, že Poseidon je skvělá aplikace pro nákup jízdenky pro občasné cestování. Typicky na výlety. Vedle nákupu jízdenky poskytuje i jízdní řád, aktuality o případném zpoždění nebo jiné mimořádnosti. Cena jízdenek je jen mírně levnější, než při nákupu papírových jízdenek. Největší benefit je pohodlí při nákupu jízdenky.

Nová verze (od jara 2018) je trochu více „ukecaná“ než ta předchozí, nabízí toho opravdu hodně ale pro některé může být i složitá, a matoucí. Více informací o aplikaci Poseidon najdete na webu IDS JMKPoseidon Doporučuji. 

Poseidon - vyhledávač spojení

Poseidon – vyhledávač spojení

Velmi užitečná funkce je vyhledávač spojení z nejbližší zastávky / zastávek ve vaše okolí, kde právě jste. Nabídka -> Odjezdy -> Poseidon najde několik nejbližších zastávek. A vidíte za jakou dlouho a která linka Vám jede.