Moravské náměstí

Moravské náměstí v Brně v ilustraci žáka ze Základky. Z výstavy v Urban centru

V roce 2016 byla vyhlášena architektonická soutěž na Nový park na Moravském náměstí v Brně. A dnes, v březnu 2017 máme již vítěze architektonické soutěže.

  1. místo a určeno k realizaci: consequence forma s.r.o.
  2. místo: Jakub Kopec, Klára Zahradnčková
  3. místo: Zdeněk Fránek, Pavel Čučka, Radek Feňo, Adam Ambrus

Oceněné práce i ty další můžete až do 10.května vidět v Urban centru na Staré brněnské radnici.

Jak to najít?

Do Staré radnice, projít pod krokodýlem kolem turistického info centra, přes nádvoří stále nahoru směrem ke Špalíčku. A než vyjdete na ulici, vlevo dřevěné dveře. Chodbou a pak vlevo.

Trojice oceněných

Trojice

Trojice oceněných návrhů v soutěži o park na Moravském náměstí v Brně

Vítězný návrh

Autoři vítězného návrhu jsou: consequence forma s.r.o Jana Šipulová, Martin Sládek, Václav Navrátil za spolupráce Petra Buganská, Barbora Kudelová, Moare. Tento návrh se mi osobně také nejvíce líbí. Krásné je, že odvrhuje přímé línie, pravoúhlá křížení. Jak rozmachem pravé ruky vede hlavní chodník z křižovatky Joštova & Rašínova na křižovatku Koliště & Lidická. Tedy hlavní pěší trasu. Druhá – okružní – užší trasa navazuje na stávající chodníky. Ponechává plac pro stánky, kolotoče, v létě pro oblíbený vodotrysk. Vodotrysku bude, se stoupající globální teplotou, ve vyprahlém městě potřeba více a více. Od rušné silnice Malého městského okruhu je park na severní straně oddělen hustou zelení a stromy. Park je otevřen směrem do města, do historického jádra Brna. 

Moravské-náměstí

Vítězná návrh parku na Moravském náměstí

Consequence

Vítězná návrh parku na Moravském náměstí

Moravák

Vítězná návrh parku na Moravském náměstí

Nádrž

Vítězná návrh parku na Moravském náměstí

2.místo 

Tento návrh mne moc nezaujal. Plac bez cestiček, zřejmě všude zpevněná plocha. V jižních částech Evropy v pohodě, v Brně po dešti by to mohl být problém.

Moravák

2.místo v soutěži na podobu parku na Moravském náměstí

Moravák

2.místo v soutěži na podobu parku na Moravském náměstí

Moravák

2.místo v soutěži na podobu parku na Moravském náměstí

3.místo

Snaha o vytvoření stupňovitého divadla (?). Schodovité uspořádání by byl asi problém například pro pořadatele zimních i letních zemědělských trhů. Využití jako divadla pod širým nebem? Nevím, nevím

Moravák

3.místo v soutěži na podobu parku na Moravském náměstí

Moravák

3.místo v soutěži na podobu parku na Moravském náměstí

Moravák

3.místo v soutěži na podobu parku na Moravském náměstí

Co mne zaujalo z dalších, neoceněných, návrhů

Neoceněné

Další neoceněné návrhy v soutěži o park na Moravském náměstí v Brně

Následuje můj soukromý výběr toho co mne zaujalo z dalších, neoceněných návrhů.

Návrh architektů Martin Kaláb, Daniel Kuda a Soňa Hlaváčková. Několik návrhů umisťuje do parku stavby, kavárny, záchody. Tento návrh, č. 10, předkládá několikaúrovňové členění, doslova mimoúrovňovou křižovatku pro pěší. Podle mne moc složité.

10

Návrh č. 10

10

Návrh č. 10

10

Návrh č. 10

Široká vydlážděná cesta a trojúhelník. To je soutěžní návrh č. 11: Alexandr Kotačka, Eva Pyková, Martin Král

11

Návrh č. 11

11

Návrh č. 11

Návrh č.8 bych nazval Kolonáda. Autoři Jiří Damec, Dana Wilhelmová, Viktor Filipi a Eva Damcová

8

Návrh č. 8

8

Návrh č. 8

Trojúhelník a pavilonem či spíše s rozhlednou. To je návrh č. 9 Svatopluk Sládeček

9

Návrh č. 9

9

Návrh č. 9

Jestli všechno půjde podle plánu, rekonstrukce parku na Moravském náměstí by měla proběhnout v roce 2018. tak snad do komunálních voleb se to stihne.

Trocha historie

Moravské náměstí

V čele parku na Moravském náměstí stával tzv. Německý dům. Vyhořel na konci války.

Dnešní Moravské náměstí a park bylo těsně před brněnskými hradbami. Takže po celý středověk téměř žádná zástavba. Pořádný vývoj začal až po zbourání hradeb a vzniku okružná třídy (Ringu) kolem historického jádra Brna. V čele parku byl centrum německé kultury a v parku stál i pomník našeho císaře Josefa. Na konci války velký německý dům vyhořel a byl zbourán. Po 2.světové válce sloužil park dokonce jako provizorní pohřebiště pro padlé ukrajinské a rumunské vojáky. Než byly jejich ostatky přeneseny na centrálku. V roce 1946 byl zde položen základní kámen k pomníku našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka. K jeho realizaci po únorovém vítězství fašistů již nedošlo. Základní kámen byl po roce 1948 odstraněn.
Pak se dlouho nic nedělo. Až po okupaci Československa Ruskou armádou bylo v letech 1970 až 1972 park upravován k výstavbě pomníku Komunisté. V té době vznikla i dnešní (březen 2017) kašna. Pomník Axmana, Moráně a Bartkové byl po osvobození vlasti v roce 1989 odstraněn. Zůstala pouze betonová nádrž.

Všechny fotografie jsou pořízeny na výstavě v Urban centru na výstavě architektonicko-urbanistické a krajinářské soutěže „Park na Moravském náměstí v Brně“
Výstava tvrdá od 29.března do 10.května 2017. 

Jednota v rozmanitosti

květen 2017

Německý dům

Německý dům na Moravském náměstí

Pro festival Léto 2017, s podtitulem – Jednota v rozmanitosti – byl na nevyužívaném prostoru Moravského náměstí postaven z lešenářských trubek letní pavilón s pódiem, pivní terasou a venkovní galerii. Obrys odkazuje na vypálený Německý dům na konci II. světové války. Uprostřed na chodníku rudá hvězda, jako připomínka sousoší komunistů od Pavla Karouse. Betonové jehlany odkazují na provizorní hřbitov vojáků Ukrajinského frontu, kteří padli při osvobozování Brna v dubnu 1945. A protože právě tady stály i městské hradby, je tu jednoduchý plot.
Autorem projektu architektonické studio Chybik+Kristof Architects & Urban Designers se tím snaží připomenout všechny historické vrstvy, které se zde v průběhu staletí nahromadily.