Potvrzeno,
letošní, již osmý, ročník Národního dne železnice proběhne v sobotu 22.září od 10 hodin v Českých Budějovicích. Z Prahy bude opět vypraven mimořádný vlak. Když se na ty Budějovice dívám já, jako Brňák, vůbec se mi to nelíbí. Vypadá to, že budu muset opět přes Prahu a to nočním Metropolem. Ach jo.

Jak do Budějovic

srpen 2018
Stalo se tradicí, že České dráhy na Den železnice vypravují zvláštní, Protokolární, vlaky. Letos pojede z Prahy Pendolino a Railjet. Ale pozor (!) při výběru vlaku – již v 5:59 jede z Prahy hl.nádraží RJ 1537 s příjezdem do Budějovic až v 9:37. Vlak totiž jede přes Plzeň a zastavuje i v dalších stanicích po trase. Druhý mimořádný vlak, Pendolino SC1539, jede z Praha hl.nádraží až v 7:12 s příjezdem do Budějovic v 9:23. Tento vlak jede přímo na jih a zastavuje jen v Táboře.

Vlaky jsou povinně místenkové. Já už mám koupenou místenku do Pendolina a jak se dívám, moc míst už nezbývá. O dřívější a delší RailJet přes Plzeň, zatím takový zájem není.

Pro nás Brňáky je cesta přes Jihlavu do Budějovic železničním utrpením. Abych byl v Budějovicích nějak rozumně, jedu z Brna přes Prahu. Tj. v nočním Metropolu ve 2:46 z Brna a s příjezdem do Prahy hl.n. až v 6:04. No a za hodinku Pendolinem na jih. Cestu zpět mám ještě otevřenou, podle nálady na místě. ale nejspíše opět přes Prahu. Pokud by se chtěl někdo z Brna z řad železničních fanoušků přidat, ozvěte se.

Rendéz 2018

Než bude září, doporučuji o víkendu 16. – 17. června již Jubilejní 20. ročník celo-slovenského srazu historických železničních vozidel – Rendez 2018. A to od 10 hodin v depu Bratislava východ. Zde žádné novinky neuvidíte, zato historických vozidel dosyta, projedete se historickými vlaky a poznáte Bratislavu. Více o Rendéz 2018 na jejich webu.

A pokud by Vám to nestačilo, doporučoval jsem kousek od hlavní stanice i stálou expozici lokomotiv a vozů v Technickém muzeu Bratislava. Uvnitř vybavení stanic, na kolejích, pod otevřených nebem, vozy.

Den

Začíná cesta do Chebu na Den železnice