Protiatomový kryt Denis leží pod Petrovem. Byl dokončen v roce 1955 a mohlo se v něm naráz ukrýt až tři tisíce brňáků, a to po dobu čtyř dnů. Kryt měl nejvyšší stupeň odolnosti. Ostatní statisíce lidí by se při jaderném výbuchu usmažili.

Letos se podíváme do krytu pod Petrovem

Kryty na Nových Sadech

Vstup do proti-atomového kryty z Nových Sadů

Kryty na Nových Sadech

duben 2021
Na novinku v letošní turistické sezoně se mohou těšit všichni fanoušci podzemí. Prvním krokem bylo předání krytu Turistickému informačnímu centru Brno.

Jakmile to epidemická situace dovolí, je organizace TIC Brno připravena zpřístupnit kryt Denis pod Petrovem veřejnosti. „Momentálně se dolaďují některé náležitosti, jako jsou například protipožární a bezpečnostní předpisy, bez kterých není možné pustit zájemce do prostor. V případě příznivé situace bude TIC Brno moci spustit prohlídky tohoto objektu od května. Lidé se tam autenticky seznámí s historií krytu a jeho původním účelem,“ vysvětlil radní pro kulturu Marek Fišer.

S převodem krytu je nutné schválit také dodatek ke zřizovací smlouvě organizace TIC Brno, která v Brně hospodaří v podzemí na Zelném trhu, Dominikánském náměstí a Jakubském náměstí, vodojemy na ulici Tvrdého má ve výpůjčce od města Brna. O převodu i dodatku zřizovací smlouvy budou na svém příštím jednání hlasovat brněnští zastupitelé.

Protiatomový kryt Denis leží pod Petrovem, jeho prostory se nacházejí pod Kapucínskými zahradami. Jeho stavba začala až po skončení 2. světové války. Byl dokončen v roce 1955 a mohlo se v něm naráz ukrýt až 3 tisíce obyvatel, a to po dobu čtyř dnů. Tento kryt byl určen pro civilní obvytaelstvo, které by se pohybovalo na začátku jaderné války v okolí nádraží.

Jedná se o soustavu chodeb na ploše cca 85 x 60 metrů s několika nouzovými východy. Kryt byl zcela soběstačný, nechyběla zde voda, elektřina či směs k dýchání. Vstup se nachází nedaleko zastávky Nové sady.

Místo pro Váš komentář, dotaz nebo příspěvek je níže.  Vaše příspěvky, komentáře a dotazy jsou před jejich publikováním schváleny, většinou do 24 hodin. Vaše e-mail adresa slouží jen pro případné odpovědi. Nebude zveřejněna, archivována ani předána třetí straně a ani na ni nebudou posílány žádné obchodní nabídky. To slibuji. Pokud mi chcete napsat přímo email, poslat obrázky, text v souboru, můžete psát na. OneManBrnoBlog@gmail.com