Vládnout, znamená ovládat území. Nebo aspoň ovládat mysl lidí, našich nepřátel. Brno, válka a mír. Každý živočich, člověka nevyjímaje, má svůj „životní“ neboli osobní prostor, který vnímá. Konflikty, informační válka, studená válka, a co na to Brno a Brňáci?

2017

Tanky jsou opět v módě

listopad 2017
Podle dohod o Konvenčních ozbrojených silách může mít naše vlast, Česká republika, maximálně 957 tanků. Takový počet stav byl naposledy v letech 1995 (1.011) a 1996 (953) tanků. Největší propad v počtu tanků byl do roku 2004, kdy početní stavy klesly na 303 kusů tanků ve výzbroji České armády. Počty však i nadále klesaly a v roce 2017 jsme měli jen 120 tanků poté, co další tři šly do šrotu. Ale ty nejsou nic moc. „Nejmodernější“ jsou repasované tanky T-72M4CZ v počtu 30 ks z roku 2003. A už i ty pomalu fyzicky končí, o jejich morálním zastarání není již třeba mluvit.  A co dál? Když se podíváme na nabídku tanků, nic moc. Německý tank Leopard2 je ve službě od roku 1979, Abrams, Challanger 2, C1 Ariete či francouzský Leclace jsou z let 1992 až 1993. Vhodným tankem by proto mohl být izraelský tank Merkava, k dispozici do roku 2012. Je levnější než konkurence, ale naopak těžší. Výhodou je jeho prověření v ostrém boji. Největší počty tanků mají Rusko a Čína, asi dvě třetiny celosvětového počtu. Na zbytek světa, včetně naši Evropské unie a USA připadá v součtu necelá třetina počtu tanků. 

Jak naslouchat oponentovi

říjen 2017
„Naše názory se nezakládají na tom, co opravdu víme. Ve skutečnosti replikujeme (opakujeme) názory, které už někdo před námi zformuloval. Děláme to tak automaticky, že to ani nevíme… Proto nefunguje taktika poučování názorového odpůrce, dávat jim víc informací a vzdělávat je. Co naopak z psychologického hlediska zabírá, je nechat je, aby o svých názorech mluvili sami a vysvětlovali je do detailů a důsledků. Sami se přitom usvědčí z nedostatečných znalostí a zmírní své radikální postoje. A když už otevřeme ústa my, nemáme mluvit o hodnotách, ale o následcích. Poslední rada je praktikovat intelektuální skromnost, nepředvádět se. Je snadné si všimnout, že ostatní nemají pravdu, ale všichni máme stejný problém, jenom si ho sami na sobě neuvědomujeme.“
Veselin Váčkov, LN, sobota 14.října 2017, str. 24, IV

Česko v první fázi hybridní války: 25 % obětí

Jedním z principů úspěšného vedení hybridního způsobu válčení je, že oběť, která podlehla lžím a propagandě útočící strany si není vědoma a schopna rozpoznat, že se stala obětí. Díky tomu se stírají hranice mezi tím, kdo je útočník a kdo oběť, kdo je agresor a kdo se brání. Hybridní způsob válčení totiž není na první pohled viditelný, o to je zákeřnější, protože dokáže dlouhodobě oslabovat nepřítele.
Takový hybridní konflikt se děje nejen v informační rovině, ale jedná se o kombinaci použití konvenčních a nekonvenčních nástrojů vedení války s cílem přinutit protivníka ke krokům, které by jinak neučinil. Je to kombinace tradičního boje, guerillového boje, teroristických útoků na mnoho cílů včetně civilních s cílem zastrašit je, využití zločineckého podsvětí, psychologické operace nebo kybernetické útoky sloužící k destabilizaci společnosti.
První takovou hybridní válku zažilo Československo od nacistického Německa, Nacistické a sudetoněmecké militaristických skupin a masivní protičeskoslovenská a protipolská propaganda.
V současnosti na našem území, podle zdrojů BIS, zuří pro-ruská propaganistická válka, které podlehlo nejméně 25 % našich spoluobčanů. Zejména se jedná o propagandu zaměřenou na Rusko – Ukrajinskou válku, pak na Ruskou válku v Sýrii.
Zpráva BIS rovněž upozorňuje na šíření očerňujících zpráv o Evropské Unii a NATO. „V Česku a na Slovensku existuje přibližně sto velmi aktivních webových stránek, které šíří proruskou propagandu“
Zdroj: Pražský Institut bezpečnostních studií.

Rusko si nový koncept hybridní války poprvé vyzkoušelo v roce 2008 v bojích s Gruzii o Abcházii a Jižní Osetii.

Pro úspěšnou hybridní válku jsou třena, podle expertů, čtyři podmínky: roztříštěná a zbídačená země, ekonomické problémy, dlouhodobá flustrace, národnostní diverzita, nacionalismus, korupce a klientelismus.

  • V 1.stádiu je demoralizované obyvatelstvo a radikalizované skupiny obyvatelstva, včetně vztahu zaměstnanců a zaměstnavatelů, věřících a církve. Cíle útočníka podporují obě krajní politické proudy, krajní pravici i krajní levici. Útočící strana jim pomáhá informacemi, penězi i zázemím.
  • Ve 2.stádiu jsou destabilizované instituce, především ekonomický a právní systém,
  • Ve 3.stádu masivní krize, kdy přestává fungovat společnost a objevuje se volání po novém vůdci, což může
    vyústit v občanskou válku.
  • Ve 4.stádiu se odehrává normalizace, kdy nové elity v čele státu začínají obnovu, za eliminace protivníků.

Česká republika je v prvním stádiu války. Obrana leží nejen na bedrech institucí a armády, ale občanů. Bohužel zpráva BIS za loňský rok 2015 uvádí, že naše vlast ještě není připravena ani na první fázi války.  Přitom jeden ruský deník letos uveřejnil zprávu, že již prezidentské volby v roce 2014 v České Republice byly určeny ruskou propagandou. Experti v BIS však o tom pochybují.

Současná propaganda, jedno jestli Ruského nebo Islámské státu, se vás nesnaží přesvědčit, že oni mají pravdu. „Snaží se vás přesvědčit, že je nemožné vědět, kdo má pravdu, a že bychom neměli věřit nikomu. Samotná idea pravdy je tím ohrožena. Pokud ztratíme víru v pravdu, začneme věřit, že všichni jsou ve skutečnosti stejně špatní, zkorumpovaní a podobně“
Thomas Kent, novinář, porotce Pulitzera. „Novinařina by se neměla stát přepravním pásem pro propagandu. Musíme do situace vnést svůj úsudek.

65 a 25 mld na zbrojení

25.února 2017
Český ministr obrany Martin Stropnický chce navýšit výdaje na obranu naši vlasti o 25 mld Kč. Koupí za ně obrněná vozidla (ty se právě testují ve Vyškově), vrtulníky (konečně) a přijmou se další vojáci. Rovněž americký prezident Trump chce navýšit investice do zaostávající americké armády o 10 % – cca 65 mld dolarů. Cílem je dohnat Čínu a Rusko.

Barelové bomby

Základem je stará nádrž na vodu, která se naplní hnojivem, topným olejem, starými hřebíky a kovovým šrotem. Pak už stačí jen rozbuška – a tříštivá bomba je hotova. Assadův režim (Sýrie), kterého podporuje Rusko, tyto barelové bomby shazuje pro zvýšení účinnosti z vrtulníků na obytné domy.

Kyberútoky na česká města a vesnice 

Sobota 11.února 2017
„Vládami sponzorované kyberútoky jsou na úplně jiné úrovni, než s čím se uživatelé běžně setkávají. Na to, aby je chránil jejich antivirový program, mohou rovnou zapomenout“
Eviatar Matania, ředitel Izraelské National Cyber Bureau.

Kybernetické útoky jsou větší hrozbou, než útoky fyzické. I proto, že se kyberútoky dokáží velmi rychle vyvíjet. Ale trochu optimismus Matania na závěr dodává: „Útočníci vždycky byli ve výhodě. S rozvojem bezpečnostního průmyslu a technologií ale musím říct, že je situace lepší a že v horizontu pěti let bude poměr sil mnohem vyváženější“

Propaganda jako součást války

4.února 2017
Postupující spojenecké vojáky, kteří od Normandie osvobozovali Evropu od fašismu doprovázeli kameramani, aby zachytili hrdinný boj proti okupantům. Ty stejné záběry ale používala i německá propaganda. Jen je doplnila o počty zabitých civilistů. Aby ukázali, jak tito „osvoboditelé“ zabíjejí lidi a děti a ničí svými bombami evropská města, která tak chrabře brání němečtí vojáci.
Tento týden se nepovedl útok amerických vojáků v Jemenu. Místo zatčených členů Al-Kájdi a jejich počítačů a deníčků, fiasko. Podělalo se, co se podělat mohlo.
Nejprve tak tvrdě dosedl na zem konvertoplán MV-22 Osprey, že mnoho amerických vojáků bylo těžce zraněn. Samotný stroj musel být pak zničen. Při samotném útoku byli mrtví jak mezi našimi nepříteli, tak spojenci. Další jsou těžce raněni. Navíc byli pozabíjeni okolo se pohybující ženy a děti. A zdá se, že ani počítače, ani zápisníky se nepodařilo získat.

Pandurů je pro obranu naši vlasti málo

Leden 2017
V roce 2006, vláda premiéra Paroubka ČSSD, chtěla nakoupit 200 transportérů na obranu naši vlasti. Odhadem za 23,6 mld Kč. O tři roky později, premiér Topolánek, ODS, nakoupil jen 107 transportérů. Dnes se však ukazuje, že rozhodnutí Topolánkovy vlády nebylo z pohledu obrany České republiky šťastné. A nynější ministr obrany, Martin Stropnický, plánuje nákup zbývající stovky transportérů. Samozřejmě budou již dražší, asi o 2 mld Kč více. Budou mít modernější technologie a komunikační systémy.

Bitva-u-Slavkova

Rekonstrukce Bitvy u Slavkova

2016

27.srpna 2016
„Putin umírněněji, Trump v otevřenější formě, šíří ve svých projevech „čertovsky efektivní propagandu strachu a nenávisti“ šachový velmistr Garij Kasparov, žijící v USA.
Jak Putin, tak Trump mají shodného autoritářského ducha a velké sebevědomí. Oba slibují, že vrátí svým zemím „zašlou slávu“. Jejich voliči na nich obdivují jejich „chlapáctví“, které se někdy projevuje rétorickou obhroublostí.
Petra procházková LN, sobota 27.srpna 2016

Informační válka v Evropě

Evropská Unie v této informační válce prohrává. A to jak ve válce s Ruskem, tak v informační válce s Islámským státem. Ruským silám se daří výrazně ovlivňovat veřejné mínění v Evropě. Islámistům se daří lanařit nové mladíky do svaté války. 
A obrana?
Maximálně slušně dělat svoji práci. Mediální přestřelku nemáme sílu, ani to neumíme.

ISIL už není cool

27.dubna 2016

Kanon

Kanon z přehlídky vojenských archiválii Technického muzea Brno

50 dolarů na měsíc. A dalších 50 dolarů za každou manželku nebo otrokyní. A jen 35 dolarů na dítě na měsíc. ISILu už docházejí peníze, tak musel omezit výplaty svých bojovníků. Například jim zakázali použít služební vozy k soukromým účelům. Tak, pokud by jste se ještě rozhodli odejít bojovat za nový spravedlivější svět a boží království na zemi, tak už to není cool.

Začne zítra v Bosně a Hercegovině nová válka?

Před dvaceti lety skončila další evropská válka na území rozpadající se Juhuslovanské federace. Daytonsá dohoda, která pomohla ukončit vraždění a vyhánění obyvatel ze svých domovů byla a je obrovský kompromis všech možných stran. Výsledkem je třeba Federace Bosny a Hercegoviny, mini státeček, vnitřně teritoriálně rozdělen na jednotlivé pod-státy dle národnostního klíče, každý z nich má svůj mini-parlament, pak tu máme celo Bosensko-Hercegivinský parlament a ještě vládu OSN. A pokud má být přijaté jakýkoliv zákon, musí s ním souhlasit všichni.
A aby toho nebylo málo, volební výsledky se přepočítávají podle národnostního složení. Výsledkem je neschopnost vlády a policie řešit problémy, korupce, obrovská nezaměstnanost, nízká životní úroveň. Bohužel ani po dvaceti letech od ukončení bojů se nepodařilo dosáhnout funkčního státu. A mezitím dorostla nová poválečná generace: flustrovaná z neschopnosti státu, plná nezaměstnaných bez budoucnosti ve své vlasti.

Dnes, v neděli 25.září 2016, se zde koná referendum o nějakém státním svátku. A možná už zítra zde vypukne válka. A k nám, začnou proudit další deseti-tisíce jihoslovanských uprchlíků.

Bezpečnost není zadarmo

červen 2016
Český lid chce do roku 2023 utratit za svoji armádu a zbraně 460 mld Kč. První větší investici bude nákup 12 nových vrtulníků, za ty dosluhující Mi-8/17. A do roku 2014 je třeba pořídit asi 12 čistě bitevních vrtulníků. Pak nás čeká nákup stovky obrněných vozidel jako náhradu za odcházející BVP-2. Možná BEA CV90, Ascod nebo Puma.

Mezitím ještě kanóny s dostřelem alespoň 40 km. Ty totiž nemáme vůbec. Z chybějících položek ještě minomety a hlavně raketomety pro podporu v boji. Ty jsme v roce 2010 odvezli do sběru.

V letošním roce (2016) by na armádu mělo jít 3,9 mld Kč, příští rok již 7 mld a v roce 2018 dokonce 20,2 mld Korun. Doufejme, že naše zakázky neskončí neslavně jako letouny CASA. A ministr obrany, pan Stropnický, by si měl pořídit větší ochranku. Naši nepřátelé si již brousí zuby.

Zájem Čechů o zbraně stoupá

Občané se vyzbrojují, ale při bližším pohledu na data vidíme, že se jedná především o nákup druhé a další zbraně, než pořízení první zbraně. Nově vydaných zbrojních průkazů sice meziročně přibylo o 8.737 lidí, ale i tak je pokles oproti minulým létům. Jinými slovy, kdo zbraň má, pořizuje si další. Kdo nemá, nepořizuje si ji.

Celkový počet zbraní v ČR je 806 tisíc kousků, tedy nárůst o 7,3 %. Navíc, většina ozbrojených jsou myslivci.

A jak se v USA říká, nejlepší prodejcem zbraní je Obama. Stačí, aby něco řekl o kontrole ubraní a prodeje bouchaček hned stoupnou. PS: Pokud v USA použijete při vraždě tlumič, automaticky dostaneme mininálně 30 let. Takový zákon platí už od dob Alcaponeho. Teď se jej ale snaží zbrojaři zrušit, aby si i prostí občané USA mohli pro svoji ochranu pořídit tlumič.

Mohlo by Vás také zajímat

Politologie a mezinárodní vztahy

Divka-na-koni

Den, kdy začalo krátké 20.století. Ilustrační

Politologii jako vědu prakticky založil již Platón a Aristoteles, když se snažili popsat a řešit vztahy v obci, ve státě. Než-li o politologii můžeme mluvit o sociologii, kam lze politologii jako její podmnožinu zařadit. Po rozšíření politologie na vztahy mezi obcemi, městskými státy, státy, regiony, mluvíme o Mezinárodních vztazích.
První katedra Mezinárodních vztahů vznikla až v roce 1919 v Aberyswythu ve Velké Británii. Přesto prvopočátky studia Mezinárodních vztahů jsou kladeny do USA na počátek 20. století. Dokonce se říkalo, že „Mezinárodní vztahy jsou vědou ryze americkou“.

Pokud chcete vidět více, pokračujte na příspěvek Politologie a mezinárodní vztahy.