Salinkarta

Platební karta jako šalinkarta

Už rok, od 1.ledna 2017, slouží místo papírové šalinkarty platební karta, a navíc si Brňáci (rezidenti) mohou zažádat o navrácená části peněz za šalinkartu zpět. Po roce provozu mohu napsat, že se systém osvědčil. Od začátku systémy fungují, revizoři MHD čtečkují platební karty, a i průvodčí na železnici, přes potíže se čtečkami QR kódů v prvních dnech, již kontrolují bez problémů. Jediní, kteří mají s QR kódy problémy jsou řidiči regionálních autobusů. Vskutku málokdy je kontrolují. Takřka vždy se spokojí s ukázáním vytištěného QR kódu. 

2018

Rok druhý: kupuji si znovu roční šalinkartu

Je prosinec 2017: tři týdny před koncem platnosti mé roční šalinkarty mi přišel email s upozorněním na její končící platnost a s odkazem na BrnoiD (dříve BrnoPas?).

Nejprve si po roce musím vzpomenout na heslo, které jsem zadával. Pokud jste nezměnili svoji korespondenční adresu, nebo zjevně svůj vzhled, nemusíte aktualizovat svoje povinné údaje. Pokud tak učiníte, byť i omylem, musíte opět osobně a s občankou na DPMB nechat si ověřit údaje.

Novou jízdenku si lze elektronicky koupit max. 30 dní předem. Vyberete ze seznamu nosič šalinkarty, tedy Vaši platební kartu. Pokud máte novou/jinou kartu, můžete si ji do seznamu „nosičů“ přidat. Ve dalším kroku vyberte typ jízdenky. Já volím Základní roční na dvě brněnské zóny za 4.750 Kč a také nastavují počátek platnosti na 1.leden 2018.

U způsobu platby mi bohužel chybí možnost úhrady bankovním převodem.  Ale protože jsem si pro tento účel jednorázově navýšil limit pro internetové operace na své kartě, mohu zaplatit. Výhodou je, že pokud platíte, můžete platit i jinou platební kartou než tou, kterou máte registrovanou.

Po zaplacení na odkazu Moje jízdenky vidíte všechny jízdenky, které byly, jsou nebo budou platné. Pokud budete využívat i regionálních linek IDS-JMK, tedy regionální autobusy a vlaky, právě zde máte k vytištěné, nebo k nahrání do  mobilu, QR kód, který ukážete průvodčímu ve vlaku nebo řidiči regionálního autobusu, že máte zaplaceno v brněnských zónách 100 + 101. 

Pokud se rozhodnete získat část zaplacených peněz zpět, ve formě bonusu pro platiče popelnic, musíte vyčkat až do nového roku 2018. Svoji žádost o dotaci podáváte rovněž přes BrnoiD na odkazu Moje jízdenky

Po zaplacení Vám přijde email s potvrzením, daňovým dokladem a s QR kódem. 

Dotace na šalinkartu i v roce 2018

10.ledna 2018
Při koupi šalinkarty na rok 2017 jsem požádal i o dotaci z města Brna.  Za necelé dva týdny od nabytí platnosti nové roční šalinkarty mi přišel mail s potvrzením, že mi dotaci přiznali. Do 30 dní bych měl mít dozaci na svém účtu.

Roční šalinkarta je úspěšná

10.ledna 2018
V roce 2017 si elektronickou šalinkartu zřídilo 54 tisíc lidí, z toho 39 tisíc lidí jako roční. O příspěvek (dotaci) požádalo 30,5 tisíce lidí a město Brno vyplatilo 44 mil Kč. Mnoho lidí si také místo měsíční či čtvrtletní šalinkarty zažádalo nově o roční.  Systém funguje. 

Doporučuji

Pro cesty po Jižní Moravě využívejte Poseidon. Jízdenku ve vašem mobilu. Více o této sympatické službě pro výletníky a občasné cestovatele veřejnou dopravou po Jižní Moravě v příspěvku: Poseidon –  Jízdenka v mobilu.

2017

Šalinkarty pomalu končí

Místo šalinkarty už rok (od 1.ledna 2017) používáme bezkontaktní platební karty. A brněnští revizoři mají čtečky karet. Ty ale slouží jen pro ověření totožnosti a zjištění, zda-li máte zaplaceno nebo nikoliv. Pokud nechcete nebo snad nemáte bezkontaktní kartu, používejte dál papírovou šalinkartu, jako dříve. S platební kartou jako šalinkartou si můžete koupit jízdenku na období jaké si vyberete, pro studenty či pro dospěláky. Ale jen na brněnské zóny 100 a/nebo 101.

Jak na šalinkartu v platební kartě

 1. krokem je registrace na webu BrnoPas, kam vedle svých osobních údajů zadáte i údaje o kartě a nahrajete si svoji fotku.
 2. krokem je bezhotovostní zaplacení a
 3. do 21 dnů musíte dojít pro ověření své totožnosti na libovolnou přepážku Dopravního podniku. Tak bacha, ať se podobáte obrázku na fotce, kterou jste předtím nahráli.
 4. Místo šalinkarty Vám v šalinách, busech a trolejbusech 1-99 po Brně stačí zaregistrovaná platební karta.

Více a přesněji v stránkách DPMBrna

QR

QR code místo šalinkarty

Protože ale po Brně jezdí i regionální autobusy (100 a výše) a vlaky, a ty ještě nejsou zapojeny do elektronického odbavování cestujících, musíte si ze svého účtu BrnoPas vytisknout QR kód, kterým se průvodčímu či řidiči prokážete. Nebo si QR kód nahrajte do mobilu. 
Je to sice nešikovné, ale nějak se musí začít. Kéž by to by bylo možné nahrát QR kód i do Posedionu – chcete vidět více o placení jízdného přes Poseidon?

Pokud Vám vyprší platnost platební karty nebo ji, nedej bože, ztratíte, jakmile budete mít novou platební kartu, ve svém účtu na webu, změníte údaje, zajít znovu na přepážku DPMBrna pro ověření totožnosti a je to. Nemusíte nic nového platit.

Pokud máte šalinkartu jak na brněnské 100 +101 zóny, tak i na mimobrněnské, pro jízdy po Brně používejte platební kartu, mimo Brno musíte ještě mít papírovou šalinkartu. Snad tohle přechodné období nebude dlouhé.

Jak získat peníze za šalinkartu zpět

Zastupitelé města Brna se rozhodli motivovat lidi k nákupu „nové“ celoroční šalinkarty na platební kartě a tak ti, kteří si koupí celoroční šalinkartu na zónu 100 a 101, mohou elektronicky požádat o vrácení 1.425 Kč.

Nárok má příspěvek má jen ten, který:

 • si zakoupil roční šalinkartu na zóny 100 a 101 v e-shopu,
 • má ji v elektronické podobě na své platební kartě,
 • zaplatil plnou cenu 4.750 Kč a
 • má zaplacenou popelnici.

Příspěvek tedy neobdrží studenti, děti ani důchodci.

Dopravní podnik odhaduje, že o příspěvek za roční šalinkartu může požádat až 50.000 lidí. 
A nově by mohlo přibýt na dva tisíce nových předplatitelů šalinkarty.


Dodatek z 1.ledna 2017
Registrace do systému eŠalinkarta začala (naštěstí) několik dní před Silvestrem a systém i první dny nového roku běží bez problému. Mnoho lidí však nechápou vysvětlivky na webu a jdou si elektronickou registraci vyřídit „postaru“, tedy osobně. 

Dodatek z 3.ledna 2017
Ověření totožnosti na Dopravním podniku na Novobranské proběhlo, včetně čekání v rychle postupující frontě, asi za 7 minut. Po ověření totožnosti ale nesmíte změnit údaje na Vašem účtu. Pak si musíte znovu ověřit totožnost.

Dodatek ze 4.ledna 2017
První kontrola „nové“ šalinkarty ve vlaku. QR kód mám vytištěn a ověření průvodčí proběhlo rychle a v pořádku. Takže systém funguje.

Dodatek z 25.dubna 2017
Finanční úřad upozorňuje, že příspěvek na šalinkartu se musí danit. Zpráva hovoří o tom, že daň bude kolem 214 Kč a budou ji platit Živnostníci, a ti, kteří mají vedlejší příjem vyšší 6.000 Kč. Mělo by se to týkat až několika set lidí. Na přesnější zprávy zatím čekáme. Zarážející je, že FÚ s tímto upozorněním přišel až po 4 měsících od zahájení.
Zdroj: Události v regionech – Brno ze dne 25.dubna, od 18:00.

Elektronická šalinkarta pomocí GINISu

My uživatelé vidíme jen webové rozhraní pro novou šalinkartu. Ale na čem to vlastně běží? Po vyplnění webového formuláře na webu Dopravního podniku jsou „data odeslána do datového centra brněnského magistrátu.
Příjem těchto žádostí provádí systém GINIS, který je eviduje jako smlouvy v ekonomického systému města Brna. Odbor životního prostředí opět pomocí GINISu tyto žádosti zpracuje a provádí hromadné ověření vůči databázi plátců komunálního odpadu i základním registrům obyvatelstva a následně generuje výsledné smlouvy ve formátu PDF. Ty jsou pomocí Elektronické podpisové knihy podepsány a odeslány žadatelům“ o dotaci na šalinkartu. Jen pro představu, „magistrát města Brna za prvních deset dní letošního roku zaevidoval téměř sedm tisíc
smluv“
Pomocí GINISu bude náš magistrát nástroj ke sledování průběhu klíčových investičních akcí, s možností operativního zásahu, pokud by se projekt nevyvíjel podle plánu (harmonogram, cena).
Zdroj: Elektronicky to jde snáz. Časopis IT Systems 3/2017, str. 16. Firma GORDIC.

Děti do 10 let zdarma

Šalinkarta

Šalinkarta od 6 do 10 let

Doposud mohli cestovat zdarma brněnskou veřejnou dopravou děti do 6.let.
Od 1.ledna 2017 mohou i všechny děti do 10 let cestovat veřejnou dopravou po Brně zdarma. Jedná se o brněnské zóny 100 + 101 bez ohledu na druh dopravy: MHD, regionální autobusy, vlaky.
Ale když říkám zdarma, není to až tak pravda.
Dítě musí mít při sobě průkazku IDS JMK s bezplatným kupónem. Průkazka stojí 30 Kč a jednu fotku.
Průkazky se vyřizují na předprodejích, třeba na ul. Novobranská či na Mendláku. 
Průkazka (šalinkarta) dětem umožňuje využívat i kombinaci jízdních dokladů při cestách mimo Brno, kdy za brněnské zóny neplatí. Za ostatní zóny (ještě) ano.
Průkazka IDS JMK s bezplatným kupónem ale není šalinkarta.

Pokud již dnes vlastníte dětskou šalinkartu, tak si ji schovejte doma a na Dopravním podniku po vyplnění žádosti a fotky dítěte obdržíte novou IDS-JMK průkazku.

Novinky v brněnské veřejné dopravě od prosince 2016

Zastavka

Nová zastávka na znamení

 • Výrazně se zvyšuje počet zastávek na znamení
 • Na lince č. 1 skoro už jenom nízkopodlažní a velkokapacitní šaliny
 • Podstatný nárůst nízkopodlažních šalin na linky 2 a 5. 
 • Linka 10 pojede ve špičce až do smyčky Švermova. Tím posílí vytíženou linku 8.
 • Po obrovském úspěchu expresní linky dojde ke zkrácení intervalu E50 na 15 minut.
 • Nově zřízený expresní linka E56 propojí přes brněnské tunely bohunický kampus a špitál, a Technologický park včetně areálu VUT přes nádraží Královo Pole. V provozu bude ve špičkách pracovních dnů a pojede v intervalu 15 minut.
 • Autobusová linka 64 je prodloužená ze zastávky Životského a nově obslouží ulici Masnou, Ponávku, Industru a areál bývalých mrazíren. Tím dojde k propojení vazby mezi Židenicemi a Komárovem.

Kolo i ve vlaku zdarma

Ti, kteří mají šalinkartu na Brno (zóny 100 + 101) mohou od nového jízdního řádu 2017 bezplatné přepravovat jízdní kolo po Brně i ve vlacích. Kdo nemá šalinkartu na Brno, ten zaplatí za kolo v Brně základní jízdné. Tím se sjednocují ceny ve vlacích, v šalinách, trolejbusech a autobusech.

S tím kolem to není až tak jasné.
Po Brně totiž jezdí i regionální autobusy s číslem vyšším jak 100. A zde není přeprava jízdních kol dovolena. Resp. musíte o svolení požádat řidiče. Rovněž si dávejte pozor při jízdě šalinou do Modřic. Poslední zastávky jsou již v mimobrněnské zóně a neplatí zde pravidla a jízdné pro kolo pro Brno, uvedené výše.

Více o změnách na železnici nejen v brněnské metropolitní oblasti se dozvíte v tomto příspěvku

Závěrem

Prosince 2016 a leden 2017 přinášejí v brněnské veřejné dopravě řadu novinek. Pomalu končí papírové šalinkarty, nastupují platební karty, děti do 10 let zdarma. Zjednodušuje se přeprava kol ve vlacích po Brně.