Mendlovo náměstí je špatné. Než náměstí, je to dopravní uzel.

mendlák

Vizualizace Mendlova náměstí po přeložení šaliny

Nový Mendlák schválen

září 2019
Staronové řešení je zpátky ve hře. Plánovaný, poté zrušený a zase plánovaný průraz pro šalinu z Mendlova náměstí kolem nemocnice U sv. Anny, rovnou na Hybešku je zpět. To je, podle mne, nejlepší řešení, které zkrátí a zjednoduší cestování od Hlavasu na Mendlák. Umožní zřízení jedné zastavky šaliny a oddělí veřejnou dopravu od té individuální, tj. od cyklistů a automobilistů. Těm ubude nejen křížení se šalinou, ale i s chodci. Celá přestavba Mendlova náměstí je ale práce na roky a roky s náklady ve stovkách miliónů Korun.

Mendlák

Vizualizace Mendlova náměstí

Na samotném Mendlově náměstí bude, konečně, dostavěn, barák, co stojí osamocen uprostřed. Vznikne tu i normální park. Vítězný návrh pochází ze soutěže, v níž město Brno oslovilo sedm ateliérů. Vyhráli brněnští architekti Miroslav Palaščák a Michal Poláš. Podle jejich návrhu by měla jižní část náměstí sloužit veřejné dopravě, část u kláštera pak pro auta. Současné záchody a kavárna zůstanou zachovány, park bude zvětšen.

Šalina Mendlák

Vedení šalin a další dopravy přes Mendlovo náměstí v Brně. Záměr z e září 2018

Všimněte si nového vedení šaliny z Mendlova náměstí rovnou na Hybešku podél areálu Sv. Anny. Zůstává zachována i šalina č. 2 po Václavské. Uvidíme, zda-li nebude lepší vést i dvojku novou trasu přes Mendlák.

Za pozornost stojí, že šalina ž. 6 jede z Mendláku na Pekařskou rovně po nové trase a to mezi Gymnáziem a Nemocnicí, nikoliv po Úvoze jako dnes.

Oranžově jsou přidány trasy pro individuální dopravu na kolech.

Mendlovo náměstí v Brně

Celkový pohled na plánované dopravní řešení Mendlova náměstí

 

Mendlák

Mendlovo náměstí s plánovanou zástavbou, ale bez vyznačení dopravy

Dva nákresy a model byly pořízeny v pondělí 1.října 2018 na výstavě KAM – kancelář architekta města Brna. 

Kontejnery

srpen 2018
Na Mendlově náměstí přibyly kontejnery. barevné kontejnery. Někomu se líbí, někomu ne. Za mne, je to rozhodně lepší než předtím. Dnes je tu místo pro posezení a občerstvení. Zatím se zdá, že se žebráci drží bokem na původních lavičkách u zastávky MHD. Což byla velká obava při zprovoznění.
Také by se mi líbila celková rekonstrukce Mendlova náměstí. Mít stánek s občerstvením, který by nebyl provizoriem. Ale ukazuje se,  jak je pro samosprávu obce obtížné prosadit jakýkoliv záměr proti odporu majitelů okolních pozemků, majitelů bytů, protichůdných požadavků na veřejnou a individuální dopravu. Zatím asi maximum možného. Jak se Vám líbí?

Mendlák

Mendlovo náměstí a rekonstrukce zastávky trolejbusů a autobusů.

 

Mendlovo náměstí

Barevné kontejnery nabízejí občerstvení a místo posezení.

 

Kontejnery na Mendláku

Snímek z neděle, kdy bylo zavřeno. Ve všední den jak plac pod slunečníky, tak okolní tráva místo pro oddych

 

Mendlák

Původní „gerilově“ prošlapaná stezka je již oficiální.

Jak s dopravou na Mendlově náměstí?

červenec 2018
Osobně si myslím, že mělo dojít k plánovanému průrazu trasy šaliny z ohybu ulice Hybešova, kolem špitálu a parkoviště, rovnou na Mendlák. A současně k opuštění ulice Václavská od šaliny. Tím by se výrazně zjednodušila dopravní situace jak na Mendláku, tak na okolních křižovatkách a zrychlily šaliny i auta.
+4/0

Mendlovo náměstí

Mendlovo náměstí – Nemocnice sv. Anna, místo plánovaného (?) průrazu z ulice Hybešova pro šaliny.

Hned vedle Mendlova náměstí v Brně je areál bývalé oděvní fabriky Kras. Právě zde má vyrůst pět domů nazvaných Mendel Plaza. V pěti objektech mají být byty, kanceláře, obchody a služby.

Mendel plaza

Vizualizace nových domů u Mendlova náměstí

Mendel Plaza

květen 2018
První výkop snad již v roce 2019 a do roku 2024 postavit u Mendlova náměstí, na místě po bývalé textilky, nové obytné domy a kanceláře. Vše podle architektonického návrhu Tomáš Pilař z kanceláře Kuba & Pilař architekti. Investorem je soukromá společnost Mendel Plaza.

Mendel

Mendlák: území pro budoucí Mendel Plaza

prosinec 2016
Areál brownfieldu – po opuštěné textilce – je tří hektarové území hned vedle Mendlova náměstí, mezi ulicemi Veletržní, Rybářská, Křížová a Bělidla. Za návrhem stojí brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti, která je mimo jiné tvůrcem obchodního domu Omega na náměstí Svobody.
První dům by měl začít růst ve druhé polovině roku 2017. Jisté to však zatím není, protože se teprve vyřizuje stavební povolení.

Již dříve se zde plánovalo obchodní a společenské centrum o dvou domech. V roce 2014 získal projekt územní rozhodnutí, investor však nakonec od záměru ustoupil.

Zatím se uvažuje s 500 byty a dalšími nebytovými jednotkami, 3000 m² kanceláří a 17.000 m² komerčních prostor. Plus 900 parkovacích míst v podzemí. Nejvyšší dům má mít 15 nadzemních podlaží, jiné budou nižší. Návrh počítá i se zelení, která má být i na střechách domů.

MendelPlaza

Nákres plánovaného Mendel Plaza u Mendlova náměstí v Brně

Pro brněnské chodce je důležité, že dosud uzavřený areál Krasu bude průchozí, například ulice Veletržní s Křížovou, průjezd bude možný z Rybářské na Bělidla.

Je to již čtvrtý brněnský brownfield: největší plochu má Zbrojovka, O projektu Nové Zbrojovky jsem psali tady. Od léta 2016 se bourá Vlněna. Nové byty vznikají u Červeného mlýna v Králově Poli, kde také léta chátrala továrna na výrobu nábytku. Částečně nový život má areál bývalých mrazíren u Masné ulice.

Zdroj: Archiweb: V bývalém Krasu v Brně má stát soubor pěti polyfunkčních domů. 

MendelPlaza

Vizualizace Mendel Plaza Zdroj: Archiweb

Anketa mezi občany: co s Mendlákem?

Mendlovo náměstí

Mendlově náměstí, Brněnský večerník, 13.února 1998

2.října 1998
Jen 6 % lidí si myslí, že oblast Mendlova náměstí není historicky cenná. Tento názor zastávali převážně mladí lidé – do 20 let – pro které je Mendlák jen dopravním uzlem. Těmto „mladým“ je ale dnes už přes čtyřicet. Bylo by tedy zajímavé srovnat, jak by na tuto otázku odpovídali lidé dnes, po dvaceti letech průtahů.  Možná by vyzdvihli nedaleký pivovar a restauraci, která se výrazně za ty roky zlepšila a ovlivňuje pozitivně i negativně život na Mendláku.

Mendlovo náměstí

Co si myslí občané o Mendlově náměstí, Brněnský večerník, 13.února 1998

Lidé si v roce 1998 stěžovali především na dopravní řešení „náměstí“, pak na všelijaké stánky na náměstí a na hnusný zelený barák uprostřed. Třetina lidí by vyloučila auta z náměstí úplně, kritiku si zaslouží i doprava pro pěší.

Mendlák

Co lidem chybí na Mendlově náměstí, Brněnský večerník, 13.února 1998

V roce 1998 lidem na Mendlově náměstí nejvíce chybí lavičky, zeleň, záchody, kavárna, cukrárna a také telefonní budky. Dotázaní by chtěli i nějaký ten vodní prvek. 

Mendlák 1998

Co lidem chybí na Mendlově náměstí, Brněnský večerník, 13.února 1998

Mohlo by Vás také zajímat

Brněnská Vlněna

Fotoreportáž ze dne, kdy se naposledy otevřela Vlněna. Ve čtvrtek a v pátek 9. a 10. října 2014 proběhly komentované prohlídky areálu bývalého textilního podniku Vlněna v Brně, mezi ulicemi Dornych a Přízová. Současný majitel, firma CTP, plánuje do deseti let většinu toho zbourat a postavit místo fabriky byty, kanceláře, hospody a obchody. Fotoreportáž můžete vidět v příspěvku Brněnská Vlněna.

Závěrem

Hned vedle Medlova náměstí v Brně je areál bývalé oděvní fabriky Kras. Právě zde má vyrůst pět domů nazvaných Mendel Plaza. V pěti objektech mají být byty, kanceláře, obchody a služby. Mendlovo náměstí – Mendlák – Kras: bourat a stavět.

Mendlák

Mendlovo náměstí před sto léty